Goslar is een schitterende oude stad in het noordwesten van het Duitse Harzgebergte. Niet alleen is de stad zelf een aanrader, maar vanuit hier kun je ook een groot deel van de Harzregio bezoeken. Goslar was voor ons de uitvalsbasis tijdens een lang weekend in de Harz en dat is heel goed bevallen. In dit blogartikel deel ik mijn tips voor Goslar!
De Harz-regio in Duitsland is een fijne vakantiebestemming voor een lang weekend of een weekje (of twee) weg. Het is een familiebestemming bij uitstek omdat je er veel leuke activiteiten voor kinderen vindt. Maar ook actieve reizigers kunnen hier hun hart ophalen. Er is veel interessante geschiedenis en ook voor outdoorliefhebbers is er veel te doen. Verder vind je er verschillende leuke en gezellige steden, zoals Wernigerode, Quedlinburg en Goslar.

Goslar is al van oudsher een hele belangrijke plaats. In de Middeleeuwen verbleven hier de Duitse keizers in de Kaiserpfalz, die je nog steeds kunt bezoeken. Daarnaast was Goslar het middelpunt van intensieve mijnbouw. Niet alleen de mijn zelf is bewaard gebleven, maar ook het waternetwerk er omheen. Kortom, sla Goslar niet over tijdens je reis naar het Harzgebergte!

Handige tip: met de Harzcard kun je best veel bezienswaardigheden in Goslar bezoeken. Het is dus zeker het overwegen waard om deze kaart aan te schaffen, want je komt hiermee in de Kaiserpfalz, in de Rammelsbergmijn en in verschillende andere musea in Goslar en omgeving.

Wat kun je zien en doen in Goslar?
De Altstadt van Goslar
Het oude centrum van Goslar, de Altstadt, is heel leuk om te bezoeken. Je vindt er prachtige oude vakwerkhuizen, knusse pleintjes, leuke restaurants en winkels en mooie doorkijkjes. Houd zeker even stil op de Marktplatz van Goslar, waar om 9.00 uur, 12.00 uur, 15.00 uur en 18.00 uur een klokkenspel in werking treedt, waarbij het mijnverleden van Goslar door bewegende figureren uitgebeeld wordt. Leuk om te zien!

Achter het marktplein vind je de oude Marktkirche. Blijf overigens niet in de winkelstraat Breite Gasse en de Marktplatz hangen maar loop ook door de omringende straatjes, zoals de Hoher Weg en de Worthstrasse, want ook hier vind je leuke winkeltjes, galerieën, doorkijkjes en mooie oude panden.

Bezoek het Großen Heiligen Kreuz Goslar
Dit is een voormalig hospitaal, bedoeld voor de armenzorg in Goslar. Op de binnenplaats van het fraaie gebouw, vind je kleine kunstwinkeltjes. Heel leuk om even binnen te lopen om te kijken en/of iets te kopen. Je vindt er een pottenbakker, goudsmid, glas- en papierkunstenaars, lederwaren en nog veel meer.
Ook bevindt zich een klein museumpje over de Goslarer Jäger in het gebouw, waar je ook meer informatie vindt over de Tweede Wereldoorlog.

De Kaiserpfalz in Goslar
Zeker een aanrader om te bezoeken omdat het zo’n indrukwekkend, historisch gebouw is: de Kaiserpfalz. Hier hebben maar liefst dertien keizers en koningen hofgehouden. In het jaar 1014 werd het keizerlijk paleis gebouwd op de fundamenten van het voorgaande paleis.
Koning Willem II van Holland was de laatste koning die in het paleis zetelde. Hij voerde flink wat oorlogen, waaronder tegen de Westfriezen. Tijdens een veldtocht zakte hij door het ijs, waarna hij door de Westfriezen werd gedood, niet wetende dat het om de koning ging. Toen ze daar achter kwamen, werd hij begraven onder een haardplaat in een boerderij maar uiteindelijk toch 25 jaar later door zijn zoon teruggevonden.
De Kaiserpfalz raakte wat vervallen maar werd uiteindelijk halverwege de 19e eeuw toch weer gerestaureerd. Tegenwoordig kun je door het oude gebouw dwalen, de vele indrukwekkende kunstwerken bekijken en meer leren over de historie van de Kaiserpfalz.
Kaiserpfalz, Kaiserbleek 6, 38640 Goslar, Duitsland

Mijnen van Rammelsberg
De Kaiserpfalz ligt aan de voet van de Rammelsberg, waar je de mijnen van Rammelsberg vindt. Nog zo’n historisch bolwerk, dat inmiddels tot het UNESCO Werelderfgoed behoort. Zo’n 1000 jaar lang werd er in deze omgeving zilver, koper en lood gewonnen. Een groot deel van de gebouwen zijn inmiddels voor bezoekers toegankelijk en het is een leuke bezienswaardigheid in Goslar.
Met de Grubenbahn ga je de mijnen in, waarbij je natuurlijk uitgebreid uitleg krijgt. Of trek mijnwerkerskleding aan om naar het oude deel van de mijn te gaan.
De mijnen gebruikten veel water, waarvoor er in de omgeving van Goslar een enorm complex watermanagementsysteem aangelegd werd. Nog steeds liggen veel vijvers, beken, tunnels etc. in het landschap. Met de ‘Sieben Teiche fietsroute’ fietsten we er met de e-mountainbike langs; een aanrader om te doen!
Weltkulturerbe Rammelsberg – Museum & Besucherbergwerk, Bergtal 19, 38640 Goslar, Duitsland

Mijnwerkershuisjes in de Peterstraße
Aan de rand van het centrum van Goslar, vind je in de Peterstraße een heel fotogeniek straatje met oude mijnwerkershuisjes. De vakwerkhuisjes zijn wat scheefgezakt en geven het straatje daardoor een heel idyllisch karakter. Toen wij er waren, was er ook nog eens geen toerist in het straatje te bekennen, want je moet het net weten, én het ligt niet pal bij het centrum.
Let goed op de gevels want soms kom je oude spreuken en wijsheden tegen. Let op: aan het begin van de Peterstraße vind je de Klauskapelle. Dit is een oude gebedskapel waar de mijnwerkers vroeger naartoe gingen voordat ze aan hun dienst begonnen (soms al om 3 uur ’s nachts). Helaas is de kapel niet altijd open.

Zinnfigurenmuseum Goslar
Nog zo’n grappig museum in Goslar: het Tinnen Figuren-museum. Hoewel tin gieten misschien niet het meest interessante onderwerp is, is dit toch een heel leuk museumpje om te bezoeken. Je kunt zelf tinnen poppetjes gieten en beschilderen, maar er is ook genoeg te zien in het museum zelf. Je kunt een audiotour volgen en de fraaie diorama’s bekijken waar de tinnen figuurtjes tentoongesteld worden. Verrassend leuk museum!
Zinnfiguren-Museum Goslar, Klapperhagen 1, 38640 Goslar, Duitsland

De ruïne van de St. Georg-kerk
Een oase van rust in het drukke centrum: het park waar de ruïnes liggen van de voormalige St. Georg-kerk. In 1025 gaf de toenmalige keizer Konrad II de opdracht voor de bouw van een kapel. In de jaren daarna is de kapel nog wat verder verbouwd maar al halverwege de 12e eeuw in vlammen opgegaan. Weliswaar werd de kapel opnieuw opgebouwd, maar uiteindelijk halverwege de 15e eeuw in de as gelegd.
De ruïne is er echter nog en het is een prachtige, rustige groene plek in de stad. Op een zonnige dag zit je hier fijn met een mooi boek.
Stiftsruine St. Georg, Reußstraße 1, 38640 Goslar, Duitsland

Leuk restaurant in Goslar: ‘Paulaner Wirtshaus an der Lohmühle‘
Een heel leuk plekje in Goslar om wat te eten en/of te drinken: het Paulaner Wirtshaus an der Lohmühle. Je vindt dit restaurant in een fraai vakwerkpand naast het Zinnfiguren-Museum. Op het terras kun je heel fijn zitten, mits er tenminste geen wespen zijn want die waren er afgelopen zomer wel in overvloed.
Je kunt hier typisch Duitse gerechten eten, zoals schnitzels, Schweinshaxe en Flammkuchen. Het terras is niet zo gek groot dus in drukke periodes is het een aanrader om even te reserveren.
Paulaner Wirtshaus an der Lohmühle, Gemeindehof 3 – 6, 38640 Goslar, Duitsland

Brauhaus Goslar
Je gaat hier weliswaar niet heen voor de haute cuisine, maar wel voor de leuke locatie. Aan de zijkant van de Marktkirche gelegen, vind je dit traditionele Brauhaus. Je zit er heerlijk op het terras op een zonnige dag. Om ’s avonds te kunnen eten, is reserveren aan te raden want het zit er snel vol!
Ook hier tref je de bekende Duitse gerechten aan. Het Brauhaus heeft een brouwerij waar al eeuwenlang het Gose-bier gebrouwen wordt. De eerste vermelding van Gose-bier dateert al uit 1397!
Brauhaus Goslar, Marktkirchhof 2, 38640 Goslar, Duitsland

Die Butterhanne
Direct naast het Brauhaus Goslar vind je ‘Die Butterhahne’. Ook hier de welbekende lokale gerechten en qua kwaliteit doet het niet onder voor zijn bekendere buurman.
Ook Die Butterhahne heeft een leuk terras voor de deur waar je in de zomermaanden gezellig een biertje of iets anders drinkt. Je kunt hier ook de ‘Windbeutel’ bestellen: een lokale specialiteit waarbij je een enorme slagroomsoes geserveerd krijgt.
Die Butterhahne, Marktkirchhof 3, 38640 Goslar, Duitsland

Fijn en betaalbaar hotel in Goslar: Hotel Goldene Krone
Wij hebben een enorm fijn adresje getroffen in Goslar met Hotel Goldene Krone. Het hotel bevindt zich in een historisch vakwerkpand aan het eind van de Breite Straße, de gezellige winkelstraat. Het hotel bevindt zich echter op een rustige plek, terwijl je wel zo het stadscentrum inloopt.
Ontbijten doe je met een uiterst lekker ontbijtbuffet in de fraaie eetzaal, die er nog in authentieke staat uitziet. Heel mooi!
De kamers zijn comfortabel en redelijk geprijsd met ca. € 140,- per kamer per nacht. Het hotel heeft een eigen parkeerplaats aan de achterzijde waar je gratis kunt parkeren.
Echt een aanrader om hier te overnachten tijdens je vakantie in de Harz!
Klik hier om ook dit fijne Hotel Goldene Krone te boeken.

Meer handige tips voor je bezoek aan de Harz
Zoals ik al schreef, is Goslar de ideale uitvalsbasis voor een bezoek aan de Harz. Ik schreef al een uitgebreid blogartikel met tips voor de Harz.
Wat erg leuk is om te doen, is om met een e-mountainbike de omgeving te verkennen. Ook daar kun je over lezen, in het blogartikel dat ik al eerder noemde, over de Sieben Teiche-route. Een schitterende, niet al te uitdagende route: aanrader!
Wil je nog meer inspiratie en tips voor bezienswaardigheden in de Harz? Kijk dan op deze pagina waar je al mijn blogartikelen over deze schitterende Duitse regio vindt.




Geef een reactie