Een van de mooiste reizen die ik maakte, was onze rondreis door Zuid-Afrika en Eswatini (dat toen nog Swaziland heette). Hoewel het al enkele jaren geleden is, zijn de herinneringen aan deze prachtige landen nog onvergetelijk. Wil je ook graag naar Zuid-Afrika, maar weet je niet waar te beginnen? In dit blog deel ik tips voor een mooie rondreis langs de hoogtepunten van Zuid-Afrika.
Het eerste wat je je natuurlijk af moet vragen, is of je een groepsreis wil maken of liever zelfstandig op pad gaat? Wij gaven sterk de voorkeur aan een privéreis omdat je dan echt op je eigen tempo kunt reizen. Wil je ergens wat langer rondkijken, dan kan dat omdat je niet met de groep mee hoeft. Maar vind je het prettig om niet zelf te hoeven rijden, dan kun je een groepsreis overwegen.
Tijdens een vakantie door Zuid-Afrika kom je de mooiste landschappen en indrukwekkende natuur tegen. Houd bij het kiezen van jouw reisroute wel rekening met het klimaat. Zo hebben wij Kaapstad overgeslagen omdat we in augustus reisden, en het daar dan niet zo lekker warm is. Heel jammer, want Kaapstad schijnt erg leuk te zijn, maar we moesten toch ergens keuzes maken.

Rondreis Zuid-Afrika: Praktische tips
In dit blogartikel vertel ik over onze reisroute en de hoogtepunten in het noordoosten van Zuid-Afrika. Wat ik ontzettend fijn vond aan onze reisroute (en wat veel aanbieders niet doen) is dat het Krugerpark voor bijna het laatst bewaard werd. Veel reisaanbieders laten hun rondreis eerst naar het Krugerpark gaan en zakken dan verder af naar het zuiden. Maar dan heb je eigenlijk het hoogtepunt al gehad en vallen andere natuurreservaten daarna al snel een beetje tegen. Kortom, ik zou dus echt zoeken naar reisorganisaties die eerst richting de Drakenbergen gaan en daarna via de kust en Eswatini omhooggaan naar het Krugerpark.
Ik vond het autorijden goed te doen in Zuid-Afrika. De afstanden zijn weliswaar groot dus op wisseldagen zit je best wel lang in de auto. Maar onderweg is er zóveel te zien dat ik het niet vervelend vond. Het is wel fijn als je het rijden kunt afwisselen met een tweede bestuurder.
Vergeet niet om je bankpas voor vertrek alvast op ‘wereld’ te zetten zodat je gewoon kunt pinnen in Zuid-Afrika. Wij hebben op de luchthaven van Johannesburg gepind, al hoorden we achteraf dat dit niet altijd veilig is. Sowieso zijn we niet echt onveilige situaties tegengekomen al hoor je af en toe wel andere verhalen over Zuid-Afrika. Wij hebben het zelf rondrijden als goed ervaren.

Dit was onze route:
1. Drakensbergen (3 nachten)
Onze rondreis door Zuid-Afrika begon in de Drakensbergen. Ik vond dit misschien qua natuur wel het allermooiste van onze reis. De Drakensbergen zijn zó mooi en je kunt er fantastisch wandelen. Vanuit onze accommodatie liepen we naar de Rainbow Gorge, en tijdens de wandeling hadden we een prachtig uitzicht over de bergen.
Ik zou heel graag nog eens terug willen naar Zuid-Afrika en dan nog veel meer tijd in de Drakensbergen door willen brengen.

Wat ook leuk is om te doen vanuit de Drakensbergen (even afhankelijk van de locatie waar je overnacht) is een bezoek aan het kleine natuurreservaat Spioenkop. Hier mag je met eigen auto doorheen rijden en onderweg kom je zebra’s, impala’s en giraffen tegen. Daarnaast ligt het heel mooi, dus zeker een aanrader!

2. De kust bij Durban (2 nachten)
Vanaf de Drakensbergen reden we naar de oostkust van Zuid-Afrika, net boven Durban. Hier overnachtten we in Ballitoville, een heel mooi stukje kust waar je ook kunt surfen. Vanuit hier is de stad Durban vlakbij, maar ook kun je door het achterland langs de groene suikerrietvelden touren. Wij bezochten een krokodillenfarm, wat heel interessant was. Een gepassioneerde gids leidde ons rond en vertelde vol liefde over zijn werk met de krokodillen.
Gebruik je tijd in Durban vooral om wat rust te pakken en te relaxen want uiteindelijk is vakantie ook om uit te rusten!

3. St. Lucia (3 nachten)
Dit was één van de leukste plekken waar we overnachtten tijdens onze rondreis door Zuid-Afrika! Het sfeertje in St. Lucia vond ik zó leuk: heel gezellig en sfeervol. Weliswaar ook wat toeristisch maar niet op een vervelende manier, integendeel juist.
Bezoek de grote overdekte markt voor toffe souvenirs (hoewel je ze verderop, in Eswatini, nóg goedkoper kunt kopen) en slenter door het gezellige stadje. Liever ’s avonds niet, want dan loop je de kans om een nijlpaard tegen te komen; deze komen af en toe ’s avonds het dorp in om te grazen.

Wat heel tof was in St. Lucia, was een boottocht in het iSimangaliso Wetland Park. Je vaart dan met een open boot door de wetlands en gaat op zoek naar nijlpaarden. Deze kom je genoeg tegen tijdens deze safari op het water en het is een ontzettend leuke tour!
Ook is het erg leuk om op eigen gelegenheid door het iSimangaliso Wetland Park te rijden. Je kunt flink wat dieren spotten onderweg en bij Cape Vidal kun je heerlijk zwemmen. Pas wel goed op je spullen want de kleine aapjes zijn er hier vliegensvlug bij om je tas of camera mee te grissen! Zelfs als je bij je spullen zit, maar je even de andere kant op kijkt, proberen de brutale dieren hun slag te slaan.

4. Eswatini (2 nachten)
Vanuit St. Lucia reden we verder omhoog, naar Eswatini. Vroeger heette dit Swaziland maar sinds 2018 is de naam veranderd.
Ik vond Eswatini verrassend leuk! Het is wat gemoedelijker dan Zuid-Afrika en de mensen zijn er enorm vriendelijk. Wij maakten een leuke wandelroute door het bekende Mlilwane Wildlife Sanctuary. Je kunt hier ook mountainbiken, maar dan moet je ruim op tijd je fietsen reserveren want vaak zijn ze op de dag zelf al allemaal vergeven. Het is wel leuk om te doen en omdat in dit park geen Big Five dieren zitten, kun je hier dan ook veilig fietsen. De natuur is er prachtig, dus zeker een aanrader om te doen!

Je kunt ook het Mantenga Cultural Village bezoeken, waar je traditionele dansen kunt bekijken. Daarna volgt er een rondleiding door een Swazidorp. Het is een tikkeltje te toeristisch naar ons zin, maar het was evengoed wel leuk om te doen.
Kom je langs Mbabane, breng dan zeker een bezoekje aan de Swazi Market. Hier kun je voor weinig geld hele mooie souvenirs scoren.

Krugerpark (2 nachten)
Wij verbleven twee nachten in het Krugerpark maar ik zou zeker aanraden om er een nachtje aan vast te plakken. De tijd in het park ging namelijk veel en veel te snel voorbij!
Bij de meeste accommodaties ga je ’s ochtends en ’s avonds mee op safari en dat is zó leuk om te doen! Neem vooral een verrekijker en een fotocamera (met telelens!) mee en kijk heel goed om je heen.

Tijdens de avondsafari genieten we van een schitterende, typisch Afrikaanse zonsondergang, waarbij we met een wijntje en borrelhapje naast de jeep staan. We horen de geluiden van de dieren in de verte terwijl de zon langzaam achter de bomen zakt. Onvergetelijk!
Het is een aanrader om een rondreis te boeken waarbij je in een privépark van het Krugerpark verblijft. Dat betekent over het algemeen méér wildlife en minder toeristen, dus veel leuker. Sabi Sand is bijvoorbeeld een prachtig park.

Hazyview (3 nachten)
Wij rondden onze reis af in het stadje Hazyview, vlakbij de schitterende Panoramaroute. Ik was aardig vermoeid van alle indrukken op de prachtige rondreis door Zuid-Afrika, dus één van de twee dagen in Hazyview bracht ik relaxend aan het zwembad door.
Trek echter zeker ook een volle dag uit om de Panoramaroute te rijden want deze is zó mooi. Onderweg kom je langs allemaal uitzichtpunten (helaas wel bijna allemaal betaald, dus over een hele dag tik je toch wel wat geld af). Het leukste was lunchen bij Potlucks Boskombuis, waar je de allerlekkerste bobotie eet op de allermooiste plek! En het mooiste van de Panoramaroute vond ik wel het uitzichtpunt op de Three Rondavels.

Optioneel: Johannesburg
Wij hebben zelf niet in Johannesburg overnacht maar het is zeker een mogelijkheid om een bezoek aan deze stad er bij te pakken. Een aanrader is een fietstocht met gids naar Soweto, en een bezoek aan het Apartheid Museum. Zo pak je wat van de indrukwekkende geschiedenis van Zuid-Afrika mee.

Geef een reactie