Dit is Anne!

Reizen - Outdoor - Bijzondere plekken

  • Bestemmingen
    • Nederland
    • Afrika
      • Kenia
      • Marokko
      • Eswatini
      • Zuid-Afrika
    • Azië
      • Cambodja
      • Thailand
      • Vietnam
    • Europa A t/m L
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Denemarken
      • Duitsland
      • Frankrijk
      • Ierland
      • Italië
      • Jersey
      • Kroatië
      • Luxemburg
    • Europa M t/m Z
      • Noorwegen
      • Oostenrijk
      • Polen
      • Portugal
      • Schotland
      • Slowakije
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Verenigd Koninkrijk
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Verenigde Staten
    • Zuid-Amerika
      • Argentinië
      • Brazilië
      • Chili
      • Peru
  • Reizen & reistips
    • Stedentrips
    • Roadtrips
    • Rondreizen
    • Reizen met hond
    • Leuke adresjes
    • Escaperooms
    • Reisinspiratie
  • Outdoor
    • Fietsen
    • Wandelen
    • Wintersport
    • Gear
  • Bijzondere plekken
    • Kastelen en paleizen
    • Kloosters en kerken
    • Musea en erfgoed
    • Natuur en Wildlife
    • Tuinen en parken
  • Over Anne
    • Over Anne
    • Samenwerken
    • Contact
  • Over Anne
  • Samenwerken
  • Partners
  • Contact
  • Privacy en Disclaimer
  • .

Volg ons

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • YouTube
  • LinkedIn

Nederland · 20 april 2026

Apeldoorn: 30 leuke tips voor de stad en omgeving

Apeldoorn is misschien niet de eerste stad waar je aan denkt voor een stedentrip, maar er is verrassend veel te zien en te doen. Natuurlijk zijn Paleis Het Loo en de Apenheul bekende trekpleisters, maar Apeldoorn heeft veel meer te bieden. Een gezellig centrum, leuke restaurants en cafés, bijzondere plekken én vooral heel veel groen: vanuit de stad sta je binnen no-time midden in de bossen van de Veluwe.

Zeker de afgelopen jaren is Apeldoorn enorm verbeterd, met gezellige restaurantjes en toffe winkels. Het Raadhuisplein, waar ooit een paar kleine terrasjes zaten, is in de afgelopen jaren uitgebreid tot een heel gezellig horecaplein met volle terrassen en veel sfeer. Ik ben geboren en getogen in Apeldoorn en woon er, na een paar jaar in het westen, inmiddels alweer lange tijd met veel plezier. In dit artikel verzamel ik 30 tips voor Apeldoorn: van bekende bezienswaardigheden en leuke plekken in het centrum tot onbekende pareltjes die je niet mag missen.

Inhoudsopgave
  • Is Apeldoorn de moeite waard?
  • Bezienswaardigheden & cultuur in Apeldoorn
  • Apeldoorn centrum: leuke plekken & winkelen
  • Bijzondere plekken in Apeldoorn en omgeving
  • Natuur & outdoor in Apeldoorn en omgeving
  • Eten & drinken in Apeldoorn
  • Leuke evenementen in Apeldoorn
  • Overnachten in Apeldoorn
  • Meer tips voor Apeldoorn en de Veluwe
Apeldoorn luchtfoto
Apeldoorn: stad in het groen

Is Apeldoorn een leuke stad voor een stedentrip?

Absoluut! En dat zeg ik niet alleen omdat ik er zelf woon. Apeldoorn heeft misschien niet het historische centrum van steden als Deventer of Zutphen, maar juist de combinatie van stad en natuur maakt het zo leuk. Je vindt er bekende bezienswaardigheden als Paleis Het Loo en de Apenheul, een gezellig centrum met fijne winkels en horeca én je staat binnen no-time midden in de bossen van de Veluwe.

Dat maakt Apeldoorn heel leuk voor mensen die graag ook tijdens een stedentrip actief in de natuur willen zijn. Vanuit het centrum fiets je in een paar minuten naar de bossen, of je maakt een fijne wandeling in één van de stadsparken.

Apeldoorn
Gezellig straatje in Apeldoorn.

Bezienswaardigheden & cultuur in Apeldoorn

Natuurlijk zijn Paleis Het Loo en de Apenheul de bekendste bezienswaardigheden van Apeldoorn, maar er is meer te zien. Ook voor kunst, cultuur en geschiedenis zijn er een paar interessante plekken in de stad. Hieronder vind je mijn aanraders, van de bekende klassiekers tot plekken die misschien wat minder voor de hand liggen.

Paleis Het Loo

Paleis Het Loo is een van de grootste toeristentrekkers van Apeldoorn. Hier woonde o.a. koningin Wilhelmina met haar echtgenoot Prins Hendrik en er is nog veel uit deze periode bewaard gebleven. Het schitterende Paleis is erg leuk om te bezoeken dankzij de verschillende audiotours. Zij nemen je mee op reis door Paleis Het Loo, laten je verschillende stijlkamers zien en maken zo de geschiedenis tot een levendig verhaal. Neem natuurlijk ook een kijkje op het dak vanaf waar je een fantastisch uitzicht over de prachtige tuinen hebt.

Tips stedentrip Apeldoorn


De prachtige tuinen van Het Loo en de stallen zijn namelijk ook zeker een bezoekje waard. De tuinen hebben wel wat weg van die van Versailles. In de stallen van Paleis Het Loo staan de oude voertuigen van de koninklijke familie opgesteld. Bij het stallencomplex vind je het gezellige Grand-Café ‘Prins Hendrik Garage’. Het is een aanrader om hier na afloop van je paleisbezoek nog iets te eten of te drinken.

Zelf vind ik vooral het Paleispark rondom Paleis Het Loo erg fijn voor een lange wandeling.

Meer lezen over Paleis Het Loo en het Paleispark?

  • Paleis Het Loo: wat kun je er zien en doen?
  • Koninklijk wandelen in het Paleispark
  • Wandelen en wild spotten in het Paleispark
BEKIJK DE WEBSITE VAN PALEIS HET LOO
Paleispark Het Loo
Wandelen in het Paleispark.

Apenheul

De Apenheul is een leuk dierenpark met vooral heel veel apen. Het ligt prachtig in de bossen van Apeldoorn waardoor ik mij altijd een beetje afvraag hoe het komt dat de apen niet ontsnappen… Hoe dan ook, het is een leuk park om te bezoeken, waarbij sommige apen gewoon loslopen.

Probeer je bezoek zo te plannen dat je om 14.00 uur bij het voederuurtje van de gorilla’s kunt zijn. Dit is leuk om bij te wonen en omdat de gorilla’s een groot, dichtbegroeid eiland hebben, weet je zo zeker dat je ze goed te zien krijgt.

Gorilla Apenheul

Verwacht niet dat je een hele dag zoet bent (want na een tijdje heb je de apen wel een beetje gezien en is het wel veel van hetzelfde) maar het is toch desondanks een leuk park om te bezoeken. Er zijn verschillende plekken in het park waar je wat kunt eten, maar het park heeft ook picknickplekken.

De entreeprijs is wel een tikkeltje hoog voor wat je er voor krijgt, maar van dat geld wordt er ook in natuurbehoudprojecten met apen in het buitenland geïnvesteerd. En dus betaal je dankzij jouw kaartje ook mee aan een goede toekomst van apen in het wild!

BEKIJK DE WEBSITE
Apenheul Apeldoorn

CODA Museum

Midden in het centrum van Apeldoorn vind je CODA, waar een museum, bibliotheek en ExperienceLab onder één dak zijn samengebracht. In het museum zijn wisselende tentoonstellingen te zien op het gebied van onder andere kunst, vormgeving en de geschiedenis van Apeldoorn en omgeving. Vooral als je tijdens je bezoek aan Apeldoorn ook wat cultuur wilt meepakken is CODA een leuke plek om binnen te lopen. Ook handig voor als het een dag wat minder mooi weer is.

Ik ga CODA binnenkort zelf uitgebreider bezoeken en zal deze tip daarna aanvullen met mijn eigen ervaringen en foto’s.

Grote Kerk

Apeldoorn heeft nog steeds iets koninklijks. Vanaf de Grote Kerk, die niet in het winkelcentrum ligt (zoals in de meeste steden) maar net er buiten, gaat de brede Loolaan rechtstreeks naar Paleis Het Loo. Met een beetje fantasie zie je de koetsjes van het koningshuis nog rijden!

De Grote Kerk is altijd een hervormde kerk geweest dus de inrichting is heel sober. Aan de overzijde van de preekstoel bevindt zich de Koninginnebank: deze bank was jarenlang alleen toegankelijk door de koninklijke familie. Koningin Wilhelmina heeft hier namelijk jarenlang de zondagse diensten bezocht.

Op zondag vinden er kerkdiensten plaats in deze mooie kerk; verder kun je hier regelmatig concerten bezoeken. Ook tijdens het jaarlijkse Royal Light Festival is er vaak iets in of rond de kerk te bewonderen (foto rechts).

Grote Kerk, Loolaan 16, 7315 AB Apeldoorn

BEKIJK DE WEBSITE
Grote Kerk Apeldoorn
Royal Light Festival Apeldoorn

Herinneringscentrum Apeldoornsche Bosch

Een hele indrukwekkende plek uit de geschiedenis van Apeldoorn is Het Apeldoornsche Bosch. Op deze locatie stond vanaf 1909 een Joods psychiatrisch ziekenhuis. In de nacht van 21 op 22 januari 1943 werden de patiënten en een groot deel van het personeel door de nazi’s gedeporteerd naar Auschwitz. Vrijwel niemand overleefde de deportatie. In een oude dienstwoning is sinds een paar jaar een prachtig en indrukwekkend Herinneringscentrum opengesteld.

Je wordt bij de deur door een vrijwilliger verwelkomd die meer vertelt over de geschiedenis van het Apeldoornsche Bosch. Je krijgt uitleg over hoe de instelling er in die tijd uitzag en hoe die verschrikkelijke nacht in 1943 er uit zag. Daarna kun je een film bekijken met allemaal fragmenten uit de jaren ’30 van de vorige eeuw, zodat je een inkijkje krijgt in het dagelijkse leven van het Apeldoornsche Bosch. Op de begane grond is verder een herdenkingscentrum ingericht waarbij er verschillende personen uit die periode belicht worden, met oude brieven, foto’s en met interviews. De eerste verdieping is wat meer gericht op educatie en op de zolder is een kleine tentoonstelling van tekeningen van één van de slachtoffers uit het Apeldoornsche Bosch.

Apeldoornsche Bosch

Voor de deur ligt een prachtig monument, met geblokte stenen die de voeten van de bijna 1200 weggevoerde bewoners en medewerkers moeten voorstellen. Links daarvan beelden witte grindpaden de armen van een 9-armige kandelaar uit, die als het ware licht verspreidt over deze duistere geschiedenis.

Heel indrukwekkend en zeker de moeite waard om te bezoeken!

BEKIJK DE WEBSITE
Apeldoornsche Bosch herinneringscentrum

Film, concert of gewoon borrelen bij GIGANT

GIGANT is een van mijn favoriete plekken voor een avondje uit in Apeldoorn. Je vindt hier niet alleen een poppodium met concerten en feesten, maar ook een filmtheater waar veel arthousefilms en kleinere producties draaien die je niet altijd in de reguliere bioscoop ziet.

Zelf kom ik vooral graag bij GIGANT voor de film. Ik heb een Cinevillepas en maak daar dan ook regelmatig gebruik van. De zalen zijn niet zo groot, waardoor naar de film gaan hier wat knusser aanvoelt dan in de naastgelegen Vue bioscoop. Ik vind GIGANT er heel tof uitzien, met heel veel oude filmposters op de muren geplakt (dus veel ‘o ja-momentjes’). Daarnaast is er een café waar je voor of na de voorstelling iets kunt drinken. Overigens is dit sowieso een leuk café om binnen te lopen.

Ben je een paar dagen in Apeldoorn, kijk dan zeker even wat er tijdens je bezoek op het programma staat. Met Cineville kun je bij GIGANT ook gewoon met je pas naar de film.

BEKIJK DE WEBSITE
GIGANT Café
Het GIGANT Café

Apeldoorn centrum: Leuke plekken & winkelen

Het centrum van Apeldoorn is best wel groot met veel winkels en leuke adresjes. In deze lijst vind je wat leuke adressen en plekken waar je in Apeldoorn kunt winkelen. Het centrum van Apeldoorn ligt eigenlijk rond de lange Hoofdstraat, waar de meeste ketens gevestigd zijn. In de smalle zijstraatjes vind je wat meer speciaalzaken en kleinere winkels.

Boekhandel Nawijn & Polak

Aan het marktplein in Apeldoorn vind je de boekhandel Nawijn & Polak. Een ontzettend uitgebreide boekwinkel waar ze heel veel keus hebben. Heel tof, in de kelder van de boekwinkel vind je boeken in de oude kluizen van de Rabobank. Een bijzondere setting voor een boekwinkel!

Je vindt bij Nawijn & Polak boeken over Apeldoorn en omgeving, zoals boekjes met wandelroutes, boeken over de historie van de stad en nog veel meer. Ik vind het echt een heerlijke winkel en kom er graag.

Nawijn & Polak, Marktplein 24, 7311 LR Apeldoorn

Nawijn en Polak Apeldoorn

LAB02

In de Paslaan is in 2018 de prachtige woonwinkel LAB02 geopend. Ondanks dat het behoorlijk druk was toen ik er kwam, werd elke bezoeker vriendelijk begroet bij binnenkomst.

Je vindt hier echt allerhande ook mooie meubels en woonaccessoires. Niet supergoedkoop maar ook weer niet onbetaalbaar. De meubels zijn overwegend van Scandinavisch design. Je koopt er mooie kaarsen, serviezen, toffe zwart-wit ansichtkaarten, kussens, onderzetters en nog veel meer. Ons huis is inmiddels al gevuld met een eetkamerset en twee salontafeltjes van LAB02.

BEKIJK DE WEBSITE
LAB02
LAB02

Zaterdagmarkt Apeldoorn

Elke zaterdag is er een enorm grote warenmarkt in Apeldoorn, die wijd en zijd bekend is. Je vindt er talloze kramen waar allerhande verkocht wordt: boeken, kleding, kousen, beddengoed, kaas, kip, loempia’s, vis, brood, bloemen en nog veel meer. Het is niet voor niets dat de Apeldoornse zaterdagmarkt eens is uitgeroepen tot Beste Markt van Nederland.

Voor heel wat Apeldoorners is het een vast ritueel om op zaterdagochtend naar de markt te gaan en het is er dan ook altijd druk. Er hangt een heel gezellig sfeertje, mede dankzij de marktkooplui die hun waren soms luidkeels aanprijzen. Mijn favoriete marktkraam staat helemaal vooraan, tegen het oude Raadhuis aan. Hier verkopen ze echt héérlijke smeersels voor op een stokbroodje (en je mag proeven!). Niet goedkoop maar wel erg lekker.

De markt wordt ’s ochtends heel vroeg al opgebouwd en duurt tot ongeveer 17.00 uur.

Zaterdagmarkt Apeldoorn
De zaterdagmarkt in Apeldoorn, altijd druk!

Koninginnelaan

Wil je eens wat anders dan de bekende winkelketens in het centrum van Apeldoorn? Loop dan zeker even door de Koninginnelaan. Deze straat net buiten het centrum is een van mijn favoriete plekken om te winkelen, juist vanwege de vele zelfstandige winkels en speciaalzaken. Je vindt er onder andere delicatessen, mode, interieur en leuke adresjes voor koffie en lunch.

En als je er toch bent: haal een ijsje bij IJssalon Brouwer. Daar komen mensen uit heel Apeldoorn speciaal voor naar de Koninginnelaan (en ikzelf ook). Op een mooie dag staat er regelmatig een rij voor de deur, maar wat mij betreft is het ijs het wachten meer dan waard. Een ander leuk adresje is Royal Daan: perfect voor een gezellige hightea.

De Koninginnelaan is niet groot, dus verwacht geen complete winkelmiddag. Maar juist als je houdt van lokale winkels en bijzondere speciaalzaken is dit een leuk stukje Apeldoorn om even mee te pakken.

Royal Daan hightea in Apeldoorn
Royal Daan aan de Koninginnelaan

Ontdek Apeldoorn met een gratis audiotour

Vanuit het centrum van Apeldoorn starten er allerlei leuke en interessante audiotours. Download de app Apeldoorn Stories en je vindt daar verschillende audiotours. Mijn favoriet is de Canadian Walk, over de bevrijding van de Canadezen. Je scant een QR-code en de app vertelt het verhaal er bij.

Andere leuke tours zijn bijvoorbeeld:

  • Stadsnatuur
  • Rondje Cultuurkwartier
  • Groen & Royaal (4,3 km of 2 km lang)
  • De Gouden Jaren van Apeldoorn

Ook is er een speciale audiotour voor het Apeldoornse Bosch en voor het Paleispark. Ook leuk: de Citygame die je in de app kunt spelen: je luistert eerst een audiofragment en beantwoordt daarna de bijbehorende quizvraag.

Paleispark Het Loo

Bijzondere plekken in Apeldoorn en omgeving

Naast de bekende bezienswaardigheden heeft Apeldoorn ook een aantal plekken die nét even anders zijn. Denk bijvoorbeeld aan industrieel erfgoed of een leuke plek om vliegtuigen te kijken. Dit zijn adresjes die je misschien niet direct tegenkomt want zelfs sommige Apeldoorners komen hier zelden of nooit. Juist daarom vind ik ze leuk om hier te tippen. Voor sommige moet je een klein stukje buiten de stad, maar ze zijn goed te combineren met een bezoek aan Apeldoorn.

Zwitsalterrein

Het Zwitsalterrein is een hele toffe industriële plek in Apeldoorn. Vroeger stond hier de Zwitsalfabriek, tegenwoordig worden er veel evenementen georganiseerd. Maar naast het evenemententerrein is er hier nog veel meer te doen. Er hangt een volleybalnet waar je kunt beachballen, je kunt je hersens laten kraken bij Escaperoom De Morfinekluis (aanrader!), je borrelt hier gezellig bij stadsstrand SOAP en je kunt er padellen en crossfitten. Daarnaast is het terrein met oude fabriekshallen en historische gebouwen ook gewoon de moeite waard. Er worden af en toe rondleidingen door een gids gegeven, die je alles vertelt over de historie van deze plek.

SOAP Stadsstrand Apeldoorn
SOAP Stadsstrand Apeldoorn

Begraafplaats Soerenseweg

Van een hele andere categorie is de monumentale begraafplaats aan de Soerenseweg. Geen industrieel erfgoed maar wel een oude begraafplaats die wat wegheeft van een wandelpark, en waar je eekhoorns en zelfs vossen kunt spotten. Op de begraafplaats vind je allerlei vooraanstaande Apeldoorners uit het verleden, zoals voormalige burgemeesters, houtvesters van het Kroondomein, fabrikanten, ondernemers, de oprichter van de Julianatoren en, om het spannend te maken, een Franse prinses en een vermoorde boer. Ontroerend is ook het monument en de reeks graven voor de jongens die in 1946 omkwamen toen er een vliegtuig op het Christelijk Lyceum neerstortte.

Je hoort al deze verhalen tijdens één van de rondleidingen die het Apeldoorns Gidsen Collectief regelmatig geeft. Omdat ik zelf naast de begraafplaats woon, heb ik al eens zo’n rondleiding gevolgd en dat is echt heel interessant. Er liggen ook verschillende oorlogsgraven, waar een QR-code aangebracht is, zodat je gelijk hun verhaal kunt lezen.

Begraafplaats Soerenseweg Apeldoorn

De Oude Olifantenschuur

Een waanzinnig tof plekje dat zelfs veel Apeldoorners niet kennen. Helemaal aan het einde van de Tuinmanslaan, naast Paleis Het Loo, staat de Oude Olifantenschuur. Deze dateert al uit 1786 en schijnt het oudste bewaard gebleven dierentuingebouw van Europa te zijn. Stadhouder Willem V kreeg in dat jaar twee Indische olifanten cadeau van de VOC: Hans en Parkie. Willem V bezat een menagerie met exotische dieren en liet de olifanten bij Het Loo onderbrengen. Voor hen werd een stal met een extra hoge deur ingericht.

Olifantenschuur Apeldoorn

Toen de Fransen in 1795 Nederland binnenvielen en Willem V vluchtte, werd zijn menagerie in beslag genomen. Hans en Parkie werden als oorlogsbuit naar Frankrijk gebracht. Hun reis naar Parijs duurde maanden; uiteindelijk kwamen ze daar in 1798 aan. Anders dan veel andere dieren uit het transport overleefden de twee olifanten de tocht en leefden ze nog enkele jaren in Parijs.

Daarna kreeg de schuur natuurlijk een totaal andere bestemming. Rond 1950 legde de familie Bouwman op het voormalige terrein met kassen een boomgaard aan. Sindsdien wordt in de Olifantenschuur fruit van het familiebedrijf verkocht: appels, peren, pruimen, sap, jam enzovoort. Hier worden ook Santana-appels verkocht: de appels zonder het stofje, waar veel mensen allergisch voor zijn. Het is echt leuk om binnen te kijken waar in grote houten kratten de appels en peren liggen. Daarnaast kun je ook andere producten kopen zoals bijvoorbeeld appelsap.

De Oude Olifantenschuur is van eind augustus tot begin mei geopend; in de zomermaanden is hij gesloten. Er is geen website maar nieuwsberichten verschijnen op Facebook.

Oude Olifantenschuur Apeldoorn

Vliegtuigen kijken en een rondvlucht maken op Teuge

Het is eigenlijk geen Apeldoorn meer maar wel leuk om als uitstapje vanuit Apeldoorn te bezoeken: Vliegveld Teuge. Ook heel leuk om als fietstocht vanuit Apeldoorn te doen, want het boerenlandschap ten oosten van Apeldoorn is prachtig.

Vliegveld Teuge is een hele kleine luchthaven met één start- en landingsbaan. Direct naast deze baan zit het gezellige terras van Restaurant Take Off, vanaf waar je onder het genot van een hapje en een drankje naar de vertrekkende en aankomende vliegtuigjes kunt kijken. Ook wordt er hier regelmatig parachutegesprongen. Liever zelf de lucht in? Je kunt ook een rondvlucht boeken waarbij je over Paleis Het Loo of over recreatiemeer Bussloo vliegt.

Vliegveld Teuge

Natuur & outdoor in Apeldoorn en omgeving

Apeldoorn is prachtig gelegen in de groene natuur van de Veluwe. Natuurlijk jammer als je daar tijdens je stedentrip in Apeldoorn weinig van meekrijgt! Daarom in dit uitgebreide artikel vol tips voor Apeldoorn ook nog een paar plekken in de natuur, die niet mogen ontbreken tijdens jouw bezoek.

Stadspark Berg en Bos

Naast de Apenheul ligt het mooie stadspark Berg en Bos. Een uitgestrekt park met een grote vijver en talloze planten en bomen. Een hele fijne plek om te ontspannen! Er is een uitzichttoren vanaf waar je de hele omgeving kunt overzien. Ook zijn er diverse wandelroutes in het park.

Apeldoorn Stadspark Berg en Bos
Uitzicht over Kroondomein Het Loo vanaf de uitkijktoren

Het stadspark is echt een fijne, groene omgeving voor een wandeling. Gelijk na de ingang vind je het prachtige restaurant Boschvijver, vanaf waar je een mooi uitzicht op de vijver en spuitende fontein hebt. Ook zijn er een herten- en zwijnenkamp in stadspark Berg en Bos en een mooie ruime speelweide voor kinderen. Wil je wat meer actie, dan kun je gaan klimmen en abseilen in het Klimbos!

Apeldoorn vijver stadspark
De vijver in park Berg en Bos

Ook is er elk jaar een Openlucht Filmfestival in Park Berg en Bos; ik ben er zelf nooit geweest maar het schijnt erg leuk te zijn. En jarenlang was hier elk weekend in de zomer het waanzinnig leuke klank- en lichtspektakel Lumido. Het park was schitterend verlicht en je kon met Italiaanse gondelbootjes over de Boschvijver varen. Tijdens de Coronajaren ging het ter ziele maar het lijkt er zomaar op dat er in 2027 weer een editie komt!

Lumido was ooit een fantastisch zomerevenement in Berg en Bos!

Paleispark Het Loo

We noemden het al eerder in dit blog: het Paleispark Het Loo. Rond Paleis Het Loo vind je dit uitgestrekte natuurgebied waar je heerlijk kunt wandelen. Onderweg kom je nog allerlei herinneringen aan het verleden tegen, zoals oude boothuisjes, theehuisjes, een dierenkerkhof en nog veel meer. Het mooiste stukje van het Paleispark zijn wel de Hoge en Lage Veldvijver: grote vijvers waar het heerlijk rustig is, waar grote vissen in het water zwemmen en waar je vooral het gekwaak van eenden hoort.

In het voorjaar zijn ook de tuinen rond Het Oude Loo geopend, waar het in die periode vol staat met bloeiende rododendrons en azalea’s. Probeer dus zeker rond die periode een bezoekje in te plannen.

Paleispark

Boschbad

Als ik aan de zomervakanties uit mijn jeugd denk, dan zie ik alleen maar lange zonnige dagen voor mij, die we doorbrachten bij het Boschbad (dat toen nog Kristalbad heette). Dit is het grootste openluchtzwembad van Nederland.
En dat geldt voor veel Apeldoorners. Hele generaties brachten hier de warme, zomerse dagen door. En het grappige is dat het zwembad er, op wat kleine veranderingen na, nog net zo uitziet als dertig jaar geleden. Alleen al het monumentale poortgebouw is zo karakteristiek en mooi!

Boschbad Apeldoorn

Op een warme, zonnige dag is een bezoekje aan het Boschbad dus absoluut aan te raden. Het is een schitterend zwembad met uitgestrekte ligweiden en verschillende baden. Het Boschbad ligt heel mooi in de bossen en dat geeft toch wel een extra fijn sfeertje aan je dagje zwemmen!

BEKIJK DE WEBSITE
Boschbad Apeldoorn

Oranjepark

Aan de rand van het centrum van Apeldoorn ligt het Oranjepark. Een fraaie, groene oase achter de winkelstraat. Rondom het park staan mooie villa’s en kantoorpanden. Ooit woonde ik in een appartement in het centrum van Apeldoorn. Omdat ik geen balkon had, zat ik op zonnige dagen vaak lekker in het park met een mooi boek.

Midden in het Oranjepark staat de muziektent, waar in de zomer elke zondagmiddag concerten worden gegeven. Ook wordt hier op 4 mei de Dodenherdenking gehouden en is er op Koningsdag vaak vuurwerk. Daarnaast is het ook nog eens een prachtig groen park om doorheen te lopen. In het voorjaar is het Oranjepark één bloemenzee van krokussen en (iets later) van bloeiende tulpen. Een mooie plek in Apeldoorn!

Apeldoorn Muziektent

Natuurgebied Het Leesten

Op een paar kilometer afstand van Apeldoorn vind je natuurgebied Het Leesten met de mooie Leesterheide. Ideaal als je niet over een auto beschikt maar wel de Veluwse natuur wilt ontdekken!

Dit is één van de populairste plekken voor veel Apeldoorners om te sleeën als er een pak sneeuw ligt, vanwege de steile zandhellingen die uitkomen op een groot grasveld. Ook gingen we hier vroeger vaak picknicken op een zomerse dag. Ideaal voor gezinnen want kinderen kunnen volop rondrennen en van de zandheuvels afrennen, terwijl je ze door het besloten karakter van de weide goed in de gaten kunt houden.

Vanaf de weide vertrekken er ook diverse wandelroutes over de mooie Leesterheide. Ik kan je de wandelroute ‘Het Leesten en Bakenberg’ aanraden, zeker in de maanden augustus en september als de heide in bloei staat!

De oude kiosk op de bosweide is vervangen voor een schitterend Bospaviljoen, boven op één van de zandheuvels. Hier kun je een hapje eten of wat drinken.

Bospaviljoen 't Leesten
Het nieuwe Bospaviljoen

Het Aardhuis

Dit fantastische, waanzinnig mooie adresje vind je niet in Apeldoorn zelf maar op een paar kilometer afstand. Net buiten Apeldoorn ligt het Aardhuis: een voormalig jachtchalet van Koning Willem III. Dit is inmiddels omgetoverd tot het bezoekerscentrum van Kroondomein Het Loo en beneden vind je Eet & Drink Lokaal No. 15. Door de oude ramen kijk je uit op de bossen rondom het Aardhuis, wat een heel fijn outdoor-sfeertje geeft.

Vanaf Het Aardhuis kun je de ca. 3 kilometer lange wandelroute lopen waarbij de kans heel groot is dat je de damherten en/of edelherten in het Aardhuispark ziet lopen.

BEKIJK DE WEBSITE
Aardhuis Aardhuispark Kroondomein Het Loo
Het Aardhuis

Bussloo & Thermen Bussloo

Aan de andere kant van Apeldoorn, richting Voorst, vind je het grote meer Bussloo. Ooit aangelegd door een zandafgraving, toen men de A1 aanlegde. Nu is het een prachtig recreatiemeer, met heerlijke zandstranden en groene ligweides. Het was een van mijn favoriete plekken om te zwemmen toen ik nog in Apeldoorn woonde. Je kunt bij Kiosk Withagen ook supboards halen om te suppen op Bussloo. Een hele leuke activiteit!

Er zijn diverse grote parkeerplaatsen aangelegd vanaf waar je naar de ligweides kunt lopen. Wel is het betaald parkeren. Bij sommige ligweides zijn er douches en een kiosk aanwezig en er zijn verschillende strandtenten.

Een andere manier om Bussloo te ontdekken is door een bezoek aan Thermen Bussloo. Dit is een van de mooiste wellnessresorts van Nederland, mede dankzij haar ligging aan het meer Bussloo.

Thermen Bussloo, Bloemenksweg 38, 7383 RN, Voorst gem. Voorst

Suppen op Bussloo

Apeldoorn en omgeving ontdekken op een e-chopper

Heel leuk om te doen en weer eens wat anders dan fietsen: maak een tocht door de natuur op een e-chopper. Een e-chopper is een soort elektrische scooter met hele brede banden. Daarmee tuf je op een natuurvriendelijke manier over de Veluwe.

Rayci is een fijne aanbieder van e-choppers en vanaf hier rijd je ook zo de prachtige natuur richting Hoog Soeren en Radio Kootwijk in. Ik schreef een uitgebreid blog over onze ervaring bij Rayci, waarin je ook meer leest over deze route.

E-chopper huren Apeldoorn Veluwe Verhuizen van de Randstad naar de Veluwe
Leuk idee: met een e-chopper de omgeving verkennen!
Meer Veluwe
Ontdek mijn complete Veluwegids

Van de mooiste wandelingen en fietsroutes tot wild spotten, bezienswaardigheden en praktische tips: ontdek alles voor een heerlijke dag of vakantie op de Veluwe.

Bekijk de Veluwegids →

Eten & drinken in Apeldoorn

Ook voor lekker eten en drinken zit je in Apeldoorn goed. De afgelopen jaren zijn er steeds meer leuke restaurants, koffiezaken en bijzondere culinaire adressen bijgekomen. Omdat ik zelf in Apeldoorn woon én van lekker eten houd, probeer ik regelmatig nieuwe plekken uit. Mijn favorieten heb ik verzameld in een aparte gids met 25 leuke adresjes in Apeldoorn, die ik regelmatig bijwerk. Wel tip ik je alvast over drie favorieten die ik echt aan kan raden!

Mijn persoonlijke favoriet: Bistro Meester

Bistro Meester is een typisch Parijse bistro, met een fantastisch interieur en een hele fijne menukaart. Verwacht hier inderdaad Franse bistro-gerechten zoals een steak tartare, ribeye, charcuterie en tarte tartin. Je kunt er ontzettend lekker eten in een prachtige ambiance.

Ook de wijnen die erbij geserveerd worden zijn heel goed. Regelmatig organiseert Bistro Meester dan ook Wijn & Spijs-avonden in samenwerking met wijnhuis Henri Bloem. In de weekenden is reserveren overigens wel aan te bevelen.

BEKIJK DE WEBSITE
Bistro Meester Apeldoorn

Guusje Eten & Drinken

Een heel leuk plekje midden in de winkelstraat: Guusje Eten & Drinken. Van dezelfde eigenaar als Finnegans Irish Pub en de Graaf van Vlaanderen, maar een totaal ander sfeertje. Het oude pand op de hoek van het Raadhuisplein en de Hoofdstraat is helemaal opgeknapt en in oude stijl teruggebracht. Door de hoge ramen heb je een goed uitzicht op het winkelend publiek.

Binnen hangt er een retro sfeertje, echt fantastisch! Er zijn bankstellen waar je gemakkelijk kunt zitten, losse tafeltjes en aan één wand vind je allemaal knusse vierpersoonszitjes waar we met onze vriendinnengroep urenlang hebben zitten kletsen. Aan de wand hangen oude reclameposters van (voormalige) Apeldoornse bedrijven zoals Zwitsal, Sparta enzovoorts.

Zelf vind ik het ook leuk om bij Guusje te werken. Ik zoek dan een plekje op de eerste verdieping waar enorm veel licht valt door de grote ramen. Je hebt hier een leuk uitzicht op het Raadhuisplein en er zijn veel stopcontacten en goede wifi.

De menukaart is uitstekend met fijne gerechten. Kortom, Guusje is echt een leuke hotspot op het gezellige Raadhuisplein en we zijn blij dat ze er zijn!

BEKIJK DE WEBSITE
Guusje Apeldoorn
Guusje

Bijzonder uit eten in Apeldoorn: Huisje James

Zelf vind ik Huisje James misschien wel de leukste plek om te eten in Apeldoorn wanneer je wat chiquer uit eten wil. Het is een klein huisje achter Van der Valk De Cantharel. Via een verlicht slingerpaadje wandel je naar een oude, gezellige schuur waar het aperitief gedronken wordt. Daarna loop je mee naar het echte Huisje James, een heel leuk restaurant in een oud pand.

Je kunt hier ontzettend goed eten in een hele fijne ambiance. Hoewel Huisje James geen Michelinster heeft, schuurt dit er wat mij betreft wel tegenaan. Voor een bijzonder avondje uit is het echt een superleuke plek.

BEKIJK DE WEBSITE
Eten & drinken
Mijn 25 favoriete restaurants & cafés in Apeldoorn
Van koffie en lunch tot gezellig borrelen en bijzonder uit eten: ontdek mijn favoriete adresjes in Apeldoorn.
Bekijk alle leuke adresjes

Leuke evenementen in Apeldoorn

In Apeldoorn worden het hele jaar door leuke evenementen georganiseerd. Sommige zijn inmiddels echte Apeldoornse tradities en trekken ieder jaar veel bezoekers. Zo staat in juni het Drakenbootfestival op het programma, met drakenbootraces op het Apeldoorns Kanaal en een groot festivalprogramma eromheen.

In de winter wordt de binnenstad tijdens het Royal Light Festival een paar avonden verlicht met bijzondere lichtkunst. Ik vind eerlijk gezegd niet alle installaties even indrukwekkend en zou er niet speciaal voor naar Apeldoorn reizen. Ben je toch in de stad, dan is het wel leuk om ’s avonds een rondje langs de lichtkunstwerken te lopen.

Ook Roots in the Woods is een aanrader: een sfeervol festival rond muziek, theater en verhalen dat helemaal past bij het groene karakter van Apeldoorn. Daarnaast zijn er regelmatig evenementen op onder andere het Marktplein en het Zwitsalterrein.

Ben je van plan om een dagje of weekend naar Apeldoorn te komen? Kijk dan vooraf even in de evenementenkalender. Misschien kun je je bezoek combineren met een van de festivals, markten of andere activiteiten die op dat moment plaatsvinden.

Royal Light Festival Apeldoorn

Overnachten in Apeldoorn

Wil je meer dan één dag voor Apeldoorn uittrekken? Dan is het leuk om er meteen een weekend van te maken. Je kunt midden in de stad overnachten, maar ook kiezen voor een hotel aan de rand van Apeldoorn of midden in de bossen. Hieronder vind je drie verschillende adresjes die ik kan aanraden.

Zenzez Hotel & Lounge

Dit is echt een fantastisch hotel, aan de rand van het centrum van Apeldoorn. Door het fraaie Oranjepark wandel je zo naar het winkelcentrum. Het hotel is in een prachtige oude villa gevestigd en straalt echt sfeer en grandeur uit. Het interieur is ontworpen door Riviera Maison.

Ik heb hier nooit overnacht maar het hotel wordt echter ontzettend positief beoordeeld door andere gasten dus ik kan dit adresje met een gerust hart aanbevelen.

FOTO’s, PRIJZEN EN BESCHIKBAARHEID
Zenzez Apeldoorn
Zenzez Hotel & Lounge

Van der Valk – De Cantharel

Dit hotel ligt heel strategisch, net buiten Apeldoorn, langs de uitvalswegen van de stad. Vanaf hier kun je zo de prachtige natuur in want Het Leesten ligt vlakbij. Het hotel is mooi gerenoveerd en je kunt hier ook prima eten in het stijlvolle restaurant. Ook is er een mooie wellness om heerlijk tot rust te komen.

Wel is het Van der Valk een enorm groot hotel waardoor het wat massaal aanvoelt. Let op, ze hebben af en toe leuke arrangementen!

FOTO’s, PRIJZEN EN BESCIHKBAARHEID

Boutique Hotel Hoog Soeren

Wil je graag in een klein dorpje, midden in de natuur verblijven? Dan is Boutique Hotel Hoog Soeren een aanrader. Het pand ziet er aan de buitenkant al fantastisch en sfeervol uit en er zit een heel gezellig restaurant bij. Vanuit het hotel kijk je op de omliggende bossen uit en je kunt hier fantastisch wandelen. Het centrum van Apeldoorn is echter ook dichtbij want Apeldoorn ligt maar een paar kilometer verderop.

De prijs ligt hier gewoonlijk iets lager dan bij andere hotels in de omgeving. En wakker worden in de natuur rond Hoog Soeren is een fijne ervaring!

FOTO’s, PRIJZEN EN BESCHIKBAARHEID
Bruiloft Hotel Hoog Soeren
Hotel Hoog Soeren

Meer tips voor Apeldoorn en de Veluwe

Hopelijk heb ik je met deze tips laten zien dat er in Apeldoorn meer te ontdekken valt dan je misschien dacht. We hebben bekende bezienswaardigheden als Paleis Het Loo en de Apenheul, bijzondere plekken, leuke lokale winkels en vooral heel veel groen. Apeldoorn is wat mij betreft juist leuk door die afwisseling.

Wil je tijdens je verblijf ook meer van de omgeving ontdekken? Vanuit Apeldoorn sta je zo midden op de Veluwe. Op DitisAnne.nl vind je nog veel meer tips voor wandelroutes, natuurgebieden en bijzondere plekken op de Veluwe.

Apeldoorn, groene stad op de Veluwe Apeldoorn: 35 tips voor een stedentrip naar deze groene stad! Bekijk alle tips Paleis Het Loo in Apeldoorn Paleis Het Loo bezoeken: wat kun je er zien en doen?Ontdek het paleis Wandelen in het Paleispark van Paleis Het Loo Koninklijk wandelen in het Paleispark van Paleis Het LooBekijk de wandeling Wandelen in Kroondomein Het Loo Wandelen in Kroondomein Het Loo: 5 mooie wandelroutesBekijk de routes Paarse heide rond Radio Kootwijk Wandelen over de paarse heide rond Radio KootwijkBekijk de route Het Aardhuis en Aardhuispark Het Aardhuis: wandelen, herten spotten en heerlijk lunchenOntdek Het Aardhuis Fietsen door de Veluwse bossen rond Apeldoorn Fietsroute: 50 km door de Veluwse bossen rondom ApeldoornBekijk de fietsroute Buiten zwemmen in Apeldoorn en omgeving Buiten zwemmen in Apeldoorn en omgevingBekijk de zwemplekken Escape Room De Morfinekluis in Apeldoorn Escape Room ‘De Morfinekluis’ in ApeldoornLees de ervaring Restaurants en cafés in Apeldoorn 23 leuke adresjes in Apeldoorn: mijn favoriete restaurants en cafésBekijk de adresjes

Posted By: Anne · In: Nederland

Terschelling: Tips voor een fijne vakantie op het eiland
Eten in Corvara: De beste pizzeria’s en restaurants

You’ll Also Love

Heideroute Radio KootwijkDe Heideroute bij Radio Kootwijk | 12,5 km wandelen over de Veluwe
Radio KootwijkRadio Kootwijk: Tips voor jouw bezoek aan deze bijzondere plek
PraagPraag: Bezienswaardigheden en tips voor een leuke stedentrip

Reis je met me mee?

Vind je mijn blogs leuk? Reis dan verder met mij mee op Instagram, Pinterest of Facebook. Daar deel ik nieuwe bestemmingen, wandelroutes, reistips én een kijkje achter de schermen.

Instagram Pinterest Facebook

Reacties

  1. Patricia zegt

    25 december 2019 om 9:24 am

    Wow, wat een uitgebreide blog! Zo wordt een bezoek aan Apeldoorn onvergetelijk. Fijn!

    Beantwoorden
    • Anne zegt

      22 januari 2020 om 2:36 pm

      Leuk om te horen Patricia! Het was ook erg leuk om te schrijven! 🙂

      Beantwoorden
  2. citytrip zegt

    1 februari 2020 om 9:57 pm

    Ik ben Belg en ken Nederland eigenlijk nauwelijks. Hoogtijd om de noorderburen eens te gaan ontdekken.

    Beantwoorden
  3. Marina zegt

    22 maart 2020 om 10:44 am

    Je maakt me zowaar enthousiast over mijn eigen stad ?

    Beantwoorden
    • Anne - Ditisanne.nl zegt

      22 maart 2020 om 11:56 am

      Haha mooi!! Tja, Apeldoorn is stiekem ook echt wel een leuke stad!

      Beantwoorden
  4. Marie zegt

    8 juli 2020 om 10:02 am

    Leuk om te zien dat Apeldoorn zoveel te bieden heeft. Naast het leuke stadscentrum kan je ook de natuur in en wandelen of fietsen. Mooi dat er in Nederland zoveel groene plekken zijn!

    Beantwoorden
    • Anne zegt

      8 juni 2022 om 10:48 pm

      Klopt, dat vind ik het fijne van Apeldoorn: je combineert de stad zo makkelijk met de natuur. Ideaal!

      Beantwoorden
  5. Pien zegt

    11 juli 2020 om 9:35 pm

    Dank je wel! Hier gaan we vast en zeker veel uithalen tijdens ons weekje Apeldoorn!

    Beantwoorden
    • Anne zegt

      11 juli 2020 om 10:01 pm

      Leuk om te horen, veel plezier!

      Beantwoorden
  6. Marie zegt

    2 december 2020 om 5:45 pm

    Apeldoorn heeft inderdaad veel te bieden en is een erg groene stad. Dit jaar zijn wij niet op vakantie geweest, maar hebben wat kleine tripjes gemaakt. Apeldoorn is dan een echte aanrader.

    Beantwoorden
  7. F Beeking zegt

    30 augustus 2023 om 8:02 pm

    Een tip om in je uitgebreide verslag aan te passen. Traiteur Delicat is eind maart 2023 failliet gegaan.

    Beantwoorden
    • Anne zegt

      30 augustus 2023 om 11:03 pm

      Goed punt, ik zal het aanpassen!

      Beantwoorden

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Wie is Anne?
Ik ben Anne en sinds 2015 deel ik op DitisAnne.nl mijn reiservaringen en praktische tips. Van stedentrips en roadtrips tot wandelen in de bergen en bijzondere plekken onderweg.

Reis je mee?

Anne's favorieten

Rondreizen over het eiland

Ierland

Ontdek Ierland
Safari en wildlife

Safari

Bekijk safari’s
Inspiratie voor rondreizen

Rondreizen

Bekijk rondreizen
Reizen en wandelen in de Dolomieten

Dolomieten

Ontdek de Dolomieten
Reizen en wandelen op de Veluwe

Veluwe

Ontdek de Veluwe

Nieuw op DitisAnne

  • De Maasai Mara in Kenia | Op safari en een ballonvaart

    De Maasai Mara in Kenia | Op safari en een ballonvaart

    12 september 2026
  • De Heideroute bij Radio Kootwijk | 12,5 km wandelen over de Veluwe

    De Heideroute bij Radio Kootwijk | 12,5 km wandelen over de Veluwe

    10 september 2026
  • Radio Kootwijk: Tips voor jouw bezoek aan deze bijzondere plek

    Radio Kootwijk: Tips voor jouw bezoek aan deze bijzondere plek

    7 september 2026
  • Rondreis Polen, Slowakije en Tsjechië: Reisroute en tips

    Rondreis Polen, Slowakije en Tsjechië: Reisroute en tips

    6 september 2026
  • Praag: Bezienswaardigheden en tips voor een leuke stedentrip

    Praag: Bezienswaardigheden en tips voor een leuke stedentrip

    4 september 2026

Samenwerken

Anne kijkt uit over een bergmeer tijdens een reis

Werk samen met DitisAnne.nl

Ontdek de mogelijkheden voor inspirerende content, fotografie en online zichtbaarheid.

Bekijk de mogelijkheden
  • Over Anne
  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • Over Anne
  • Samenwerken
  • Partners
  • Contact
  • Privacy en Disclaimer
  • .

Copyright © 2026 Dit is Anne! · Theme by 17th Avenue