Dit is Anne!

Travel - Outdoor - Lifestyle

  • Bestemmingen
    • Afrika
      • Kenia
      • Marokko
      • Eswatini
      • Zuid-Afrika
    • Azië
      • Cambodja
      • Thailand
      • Vietnam
    • Europa A-L
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Denemarken
      • Duitsland
      • Frankrijk
      • Ierland
      • Italië
      • Jersey
      • Kroatië
      • Luxemburg
    • Europa M – Z
      • Nederland
      • Noorwegen
      • Oostenrijk
      • Polen
      • Portugal
      • Schotland
      • Slowakije
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Verenigd Koninkrijk
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Verenigde Staten
    • Zuid-Amerika
      • Argentinië
      • Brazilië
      • Chili
      • Peru
  • Reistips
    • Reisinspiratie
  • Roadtrips
  • Stedentrips
    • Amsterdam
    • Barcelona
    • Buenos Aires
    • Dublin
    • Edinburgh
    • Kopenhagen
    • Krakau
    • Londen
    • Marrakesh
    • New York
    • Parijs
    • Praag
    • Rome
    • Stockholm
    • Salzburg
    • Wenen
  • Hotspots
  • Outdoor
    • Fietsen
    • Wandelen
    • Wintersport
    • Gear
  • Lifestyle
    • Boeken
    • Entertained!
    • Inspirerend!
    • Lekker eten
    • Persoonlijk
    • Sport
    • Wonen
  • Wie is Anne?
  • Samenwerken?
  • Partners
  • Contact
  • Privacy en Disclaimer
  • .

Volg ons

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • YouTube
  • LinkedIn

Nederland · 27 maart 2022

Bronkhorst bezoeken: Tips voor één van de kleinste stadjes van Nederland

Tussen de groene, liefelijke weilanden in de Achterhoek vind je het kleine stadje Bronkhorst. Oude, pittoreske huizen, een gezellige herberg met zonnig terras en diverse ateliers en middeleeuwse straatjes met puntige, originele keien zorgen voor een heerlijk sfeertje in deze oude stad. Wat is er te doen in Bronkhorst en is dit stadje de moeite waard?

Is het nu Bronckhorst of Bronkhorst? Het grappige is dat de gemeente Bronckhorst heet (dus met -ck) maar het stadje zelf heet Bronkhorst (zonder c). Als je door Bronkhorst loopt heb je trouwens niet het gevoel dat je door een stad loopt. Bronkhorst bestaat maar uit een paar straatjes en lijkt meer op een dorp. Echter, het kreeg eind 15e eeuw al stadsrechten en mag zich dus officieel een stad noemen.

Vaak wordt Bronkhorst ook wel het kleinste stadje van Nederland genoemd, maar dit blijkt niet terecht te zijn: o.a. Staverden en Sint Anna ter Muiden hebben nóg minder inwoners dan Bronkhorst. Maar klein is Bronkhorst zeker, maar daarom niet minder mooi!

Bronkhorst tips

Bronkhorst toen en nu

De geschiedenis van Bronkhorst gaat al heel ver terug, maar niemand weet precies tot hóe ver. Het kasteel was één van de kastelen in eigendom van de Heeren van Bronckhorst: een vooraanstaand geslacht. Zij betrokken ergens rond 1130 het kasteel in Bronkhorst en pas halverwege de 16e eeuw overleed er een telg kinderloos, waardoor het kasteel in andere handen overging. Van het kasteel is nagenoeg niets meer over, behalve de slotheuvel die tegenwoordig door Staatsbosbeheer beheerd wordt.

In 1482 kreeg Bronkhorst stadsrechten en mag zich vanaf dan ‘stad’ noemen. Echter, in 1633 woedde er een grote brand in het middeleeuwse stadje, waardoor bijna alle huizen verwoest worden. Op de ashopen wordt dat jaar Het Hooge Huys gebouwd, het schitterende pand aan de noordkant van de Bovenstraat.

Het Hooge Huys Bronkhorst
Het Hooge Huys

Tegenwoordig vind je vooral de oude stadsboerderijen, waar woonhuizen, horeca, winkels en galerieën in gevestigd zijn. Wel een klein minpuntje: een jaar of vijf geleden maakte ik deze roadtrip door IJsseldal en Achterhoek en toen was er een stuk meer te doen in Bronkhorst. Er waren diverse leuke (woon)winkels en ateliers maar in maart 2022 was daar niet zo gek veel meer van over.

Winkels en ateliers in Bronkhorst

De leuke winkel De Olde Schuure (hoek Molenstraat/Onderstraat) is veranderd van een souvenirwinkel met lokale producten naar een leuke chocolaterie, onderdeel van ‘Chocolaterie Magdalena’. Je kunt hier allerlei chocoladeproducten kopen, maar ook nog steeds wel wat andere lokale producten. Alleen het pandje is al prachtig: een oude schuur uiteraard.

De Olde Schuure

Loop je verder het stadje in, dan kom je aan je linkerhand de kledingwinkel John Bardale tegen (met ook een damesafdeling: ‘Bronkhorst-Downtown’). John Bardale verkoopt veel ‘landelijke kleding’ in de Engelse stijl: tweed, lamswol en waxjassen.

Sla je vanuit de Onderstraat bij Herberg De Gouden Leeuw (waarover zometeen meer) rechtsaf de Bovenstraat in, dan kom je daar nog bij een soort schuurwinkeltje waar je allerlei serviesgoed en bestek kunt kopen. Iets verderop in de Bovenstraat vind je nog een winkeltje met tuinornamenten en beelden.

Verder zit achter de kapel nog ‘Lötters Edelstenen‘ en aan het uiteinde van de Boterstraat een edelsmid. Naast ‘De Gouden Leeuw’ lijkt nog een antiekwinkel te zitten (Heeren van Bronckhorst) maar die zag er erg gesloten uit toen wij er waren.

Bronkhorst tips
Winkel met beelden en ornamenten

Horeca en overnachten in Bronkhorst

Op een zonnige weekenddag zit het terras van Restaurant Herberg ‘De Gouden Leeuw’ al razendsnel vol. Je zit hier heerlijk in het zonnetje (en vaak uit de wind) en het is een ideale plek om alle bezoekers voorbij te zien wandelen of rijden. Je kunt er prima lunchen, hoewel de bediening niet altijd even attent is. Hopelijk gaat dat in het vervolg van het seizoen wat beter.

Overigens kun je ook overnachten in Restaurant Herberg ‘De Gouden Leeuw’. Dat zou mij absoluut leuk lijken omdat het ’s avonds ongetwijfeld minder druk is in Bronkhorst en je dan echt kunt genieten van de rust in dit prachtige oude stadje.

Aan de overkant van ‘De Gouden Leeuw’ vind je ‘Het Wapen van Bronkhorst’. Hier ben ik zelf niet geweest dus ik kan er geen oordeel over vellen, maar het terras ziet er zeker ook heel gezellig uit. Ook de online reviews zijn over het algemeen positief.

De Gouden Leeuw Bronkhorst
Het gezellige, zonnige terras van ‘De Gouden Leeuw’.

Wat kun je er nog meer doen?

Ondanks dat er niet meer zoveel winkels en galerieën zijn, is Bronkhorst alsnog een leuk plaatsje om gewoon even doorheen te slenteren en de oude huisjes en gezellige doorkijkjes te bewonderen. Midden in het stadje ligt de kapel: een idyllisch oud kerkje. Hier worden af en toe exposities gehouden of andere kleine evenementen. De inrichting van de kapel is verder sober, maar toch leuk om even binnen te kijken.

Net buiten Bronkhorst ligt ‘Het Kunstgemaal‘: een groot contrast met de middeleeuwse huisjes in Bronkhorst. ‘Het Kunstgemaal’ is gevestigd in een relatief modern gebouw: de dienstwoning van het in 1953 gebouwde ‘Gemaal Grote Beek’. Dit werd gebouwd om overstromingen in de IJssel tegen te gaan. Tegenwoordig kun je hier moderne kunst bewonderen of een hapje eten in het ‘Keukengemaal’. ‘Het Kunstgemaal’ ligt op een prachtige plek in het groen dus neem hier zeker even een kijkje! Vanuit Bronkhorst loop je er in een paar minuten naar toe.

Bij Art&Meet kun je (op afspraak) kunstwerken bezoeken maar ook is hier een ruimte te huur voor bijvoorbeeld meetings of lezingen.

Bronkhorst tips
Idyllische straatjes in Bronkhorst, met de kapel op de achtergrond

Wat kun je in de omgeving van Bronkhorst doen?

De schitterende omgeving van de Achterhoek leent zich uiteraard voor het maken van wandeltochten. Zo kun je de 5,6 km lange Oltmansroute lopen die vanuit Bronkhorst begint.

Niet ver van Bronkhorst ligt het stadje Zutphen. Hier kun je je prima een dag vermaken, bijvoorbeeld met een rondvaart door de grachten, het beklimmen van de Wijnhuistoren of Walburgiskerk of gewoon door het slenteren door de smalle, gezellige straatjes. Ik schreef eerder dit blog over de leukste adresjes in Zutphen. Een ander leuk stadje in de buurt is Doesburg, waar je het oudste café van Nederland kunt bezoeken.

Zutphen markt
De gezellige markt midden in Zutphen.

In de omgeving kun je diverse kastelen bezoeken, bijvoorbeeld Kasteel Vorden, Kasteel Hackfort (dat ook van de Heeren van Bronckhorst was) of Kasteel Middachten (van Hackfort en Middachten zijn overigens alleen de tuinen te bezichtigen). Ook kun je de 36 kilometer lange ‘Acht-Kastelenroute‘ fietsen: een leuke ervaring!

Wil je graag echt de natuur in, dan ligt ook Nationaal Park Veluwezoom (met de Posbank als letterlijk hoogtepunt) vlakbij.

Heide Veluwe Posbank
De Posbank in augustus.

Praktische tips voor je bezoek aan Bronkhorst

Een paar praktische tips voor als je Bronkhorst wilt bezoeken

  • Parkeren in Bronkhorst is heel eenvoudig: net buiten het dorp ligt een grote parkeerplaats aan de Onderstraat. Vanaf hier is het zo’n 100 meter lopen naar het stadje.
  • Laat voor een bezoek aan Bronkhorst je high heels beter thuis! Het stadje is geplaveid met originele stenen en dat zijn hobbelige en puntige keien. Makkelijke schoenen zijn dus een aanrader!
  • Houd er rekening mee dat het grootste deel van Bronkhorst gewoon door mensen bewoond wordt. Ga dus niet door ramen gluren hoe het er binnen uitziet en loop niet zomaar een inrit op.
  • In de weekenden kan het er best wel druk zijn, maar dat zorgt ook wel weer voor gezelligheid.

Hoe dan ook, geniet van je bezoekje aan Bronkhorst want het is zeker de moeite waard om dit plaatsje eens te zien!

Pomp
Een oude pomp in Bronkhorst. We hebben niet getest of hij het nog deed!

Posted By: Anne · In: Nederland

Fotoblog: Kopenhagen in zwart-wit-foto’s
Kopenhagen: De 15 leukste adresjes die ook betaalbaar zijn!

You’ll Also Love

Stedentrip Bilbao TipsEen korte stedentrip: Vijf leuke kleinere Europese steden
SevillaEen weekend Sevilla: Complete planning en handige tips
ArequipaArequipa: Tips voor bezienswaardigheden en restaurants

Reacties

  1. Wanda zegt

    27 maart 2022 om 10:37 pm

    Dit is echt zo’n stadje waar ik mij prima zou kunnen vermaken met mijn camera! Ik zet het direct op mijn lijstje, dus wie weet komen je tips nog van pas!

    Beantwoorden
    • Anne zegt

      27 maart 2022 om 10:50 pm

      Leuk! Met een fotocamera kun je daar inderdaad wel los gaan ? En ook een prachtige omgeving om te wandelen!

      Beantwoorden

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Wie is Anne?
Ik ben Anne, enthousiast blogger voor 'Dit is Anne'! Dit reisblog is het resultaat van mijn passie voor schrijven, voor reizen, voor leuke adresjes, voor fotograferen en voor alle andere dingen die mij blij maken!

Reis je mee?

ditisanne.reisblog

🙋‍♀️ Anne | Blogger
✈️ Reizen & Wandelen
🏔️ Bergen • Natuur • Roadtrips
📝 Fijne reistips & routes
👇 Nieuwe blogs & inspiratie
🏡 Apeldoorn

🦓 𝐒𝐚𝐟𝐚𝐫𝐢 𝐢𝐧 𝐒𝐩𝐢𝐨𝐞𝐧𝐤𝐨𝐩 𝐆𝐚𝐦𝐞 𝐑𝐞𝐬𝐞𝐫𝐯𝐞 🦒 Over twee ma 🦓 𝐒𝐚𝐟𝐚𝐫𝐢 𝐢𝐧 𝐒𝐩𝐢𝐨𝐞𝐧𝐤𝐨𝐩 𝐆𝐚𝐦𝐞 𝐑𝐞𝐬𝐞𝐫𝐯𝐞 🦒Over twee maanden ga ik weer op safari, dit keer in Kenia. Mijn allereerste safari, jaren geleden in Zuid-Afrika, was niet in het Krugerpark, maar in het kleine Spioenkop natuurreservaat, vlakbij de prachtige Drakensbergen. In het Spioenkop reservaat kom je vooral giraffes, zebras en antilopes tegen. Er zitten ook witte neushoorns maar deze hebben wij helaas niet gezien.Wat een bezoek aan Spioenkop zo leuk maakt?🦁 Het natuurreservaat is niet zo bekend dus het is er heel rustig🚙 Je mag er gewoon zelf rondrijden zonder gids. Een goede auto is wel aanbevolen want de onverharde weg is nogal uitdagend 🫣🌳 Ik vond het er ook qua natuur erg mooi, met het spiegelgladde water van het stuwmeer op de achtergrond🐟 In het water van het stuwmeer kun je vissen op karpers en andere vissen🐆 Heb je het Krugerpark al bezocht, dan vind je Spioenkop misschien niet zo bijzonder. Maar omdat het onze eerste safari was, zaten we bij de eerste impala al met onze neuzen tegen het raam gedrukt! ⛺️ Leuk om te doen: je kunt ook kamperen in Spioenkop! In mijn nieuwste story deel ik de link naar mijn blogartikel over Spioenkop. Heb jij ooit van dit natuurreservaat gehoord?#spioenkop #drakensbergen #zuidafrika #reisinspiratie #zuidafrikatips
Na Madrid, Bilbao en Barcelona bezoek ik volgende Na Madrid, Bilbao en Barcelona bezoek ik volgende maand voor de vierde keer een Spaanse stad. 🏰 Dit keer ga ik naar Sevilla, een stad die al jarenlang op mijn verlanglijstje staat! 💡Heb jij nog goede tips voor deze prachtige (tenminste, dat verwacht ik...) Spaanse stad? Deel ze hier onder in de reacties! 🙏🏻--#dtv #sevilla #reisblog #reisblogger #spanje
Welkom aan alle nieuwe volgers 👋✨ Leuk dat je er b Welkom aan alle nieuwe volgers 👋✨ Leuk dat je er bent! 💛 --#instaboost #growth #huaraz #peru #lagunaparon
Afgelopen week brachten we een heerlijke winterspo Afgelopen week brachten we een heerlijke wintersportvakantie door in de Dolomieten, onze vaste ski-bestemming. Op de heenweg maakten we een erg leuke tussenstop in Innsbruck, waar we de @bergiselschanze bezochten. Deze indrukwekkende skischans kun je namelijk ook bezoeken als er geen wedstrijden zijn en het was echt verrassend leuk! We hebben wel twee uur rondgelopen en van het waanzinnig mooie uitzicht op Innsbruck genoten. In mijn nieuwste blogartikel vertel ik je er alles over en lees je waarom je een bezoek aan de Bergisel Skischans op je lijstje moet zetten! 👉 Ga naar DitisAnne.nl of klik op de link in mijn bio. Het artikel over de Bergisel skischans zie je als eerste staan.⛷️#bergiselschanze #innsbruck #skispringen #oostenrijk #bergisel ⛷️💙 Ik mocht de schans bezoeken op uitnodiging van @visitinnsbruck
Weer thuis na een heerlijke week in Alta Badia, Do Weer thuis na een heerlijke week in Alta Badia, Dolomieten. We hebben zowel strakblauwe lucht als zware sneeuwbuien en mist gehad, maar gelukkig meestal redelijk goed zicht zodat we prima konden skiën. Het was even schrikken op de eerste dag: met hoge snelheid op een vrij simpele blauwe piste 🫣 hapte mijn ski ineens in een sneeuwhoop en sloeg ik een paar keer over de kop. Met een behoorlijk gekneusde schouder was het de rest van de week (en nog steeds) wel pijn lijden en vooral erg spannend om niet nóg een keer te vallen. Desondanks heerlijke skidagen gehad, mooie tochten gemaakt, genoten van de waanzinnig mooie natuur en van veel gezelligheid op de piste. En altijd weer een heel fijn adres waar we verblijven bij @garniraetia , pal aan de piste naast de Col Alt-lift. Onze kamer voor volgend jaar is alweer geboekt! 💪--#dolomites #dolomitisuperski #altabadia #garniraetia #wintersport
Pure happiness 💙 - - #mountainlover #sassongher #a Pure happiness 💙--#mountainlover #sassongher #altabadia #dolomites #corvara --@alta_badia_official @garniraetia
IO alzo gli occhi a' monti, Per vedere onde mi ver IO alzo gli occhi a' monti, Per vedere onde mi verrà aiuto. Il mio aiuto verrà dal Signore Che ha fatto il cielo e la terra. (Salmi 121: 1-2)--#psalm121 #mountainlover #sellamassief #altabadia #snow
✅️ Dolomites ✅️ Slopes ✅️ Fresh snow ✅️ Sugar coa ✅️ Dolomites✅️ Slopes✅️ Fresh snow ✅️ Sugar coated trees✅️ Good company✅️ Blue sky💚 Happy me!--#dolomites #skigirl #dolomieten #lacrusc #altabadia @alta_badia_official @my.dolomiti
Vlakbij Innsbruck vind je dit waanzinnig mooie arc Vlakbij Innsbruck vind je dit waanzinnig mooie architectonische hoogstandje van Zaha Hadid: de Bergisel skischans waar skiërs met 90 km per uur door de lucht suizen om zo'n 140 meter verderop neer te komen. ⛷️Niet mijn sport 😮🫣 maar wel ongelofelijk gaaf om bovenop de toren te staan. Het uitzicht over Innsbruck en de omliggende bergen maar ook om de skischans zo van dichtbij te zien, is echt zo de moeite waard. Dus ben je in (de buurt van) Innsbruck, sla deze unieke combinatie van sport en architectuur niet over. Ps. In het panoramarestaurant bovenin de toren hebben ze een fantastische "Bergiseltorte": alleen die al mag je niet missen! 🍰--#visitinnsbruck #bergiselschanze #innsbruck #skispringen #bergisel
Volg op Instagram

Mijn favoriete plekken

Sella Ronda in de zomer

Tags

amsterdam apeldoorn argentinië arnhem boeken Corsica dagtrip dolomieten duitsland eiland fietsen food fotografie frankrijk hotspot ierland italië londen museum natuur nederland new york noord-holland oostenrijk persoonlijk recensie reisinspiratie reizen roadtrip rondreis samenwerking schotland sport stedentrip toscane veluwe wandelen winter wintersport wonen zomer zuid-afrika zuid-amerika zweden zweeds lapland

Alles over de Veluwe

Veluwezoom route

Blijf op de hoogte!

Wil je een e-mail ontvangen bij nieuwe blogs van 'Dit is Anne'? Schrijf je dan in!

All-inclusive autohuur volgens Sunny Cars

Dit schreef Anne!

  • Rondreis Kenia van twee weken: Onvergetelijk avontuur!

    Rondreis Kenia van twee weken: Onvergetelijk avontuur!

    10 mei 2026
  • Huacachina: Sandboarden in de duinen van Peru

    Huacachina: Sandboarden in de duinen van Peru

    8 april 2026
  • Zeven leuke eilanden waar je prachtig kunt roadtrippen

    Zeven leuke eilanden waar je prachtig kunt roadtrippen

    1 april 2026
  • Een korte stedentrip: Vijf leuke kleinere Europese steden

    Een korte stedentrip: Vijf leuke kleinere Europese steden

    30 maart 2026
  • Ontspannen op reis: Tips voor een goede voorbereiding

    Ontspannen op reis: Tips voor een goede voorbereiding

    17 maart 2026

Tags

amsterdam apeldoorn argentinië arnhem boeken Corsica dagtrip dolomieten duitsland eiland fietsen food fotografie frankrijk hotspot ierland italië londen museum natuur nederland new york noord-holland oostenrijk persoonlijk recensie reisinspiratie reizen roadtrip rondreis samenwerking schotland sport stedentrip toscane veluwe wandelen winter wintersport wonen zomer zuid-afrika zuid-amerika zweden zweeds lapland
  • Wie is Anne?
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Wie is Anne?
  • Samenwerken?
  • Partners
  • Contact
  • Privacy en Disclaimer
  • .

Copyright © 2026 Dit is Anne! · Theme by 17th Avenue